Додик: Нећемо дозволити прекрајање историје

05.05.2019 Актуелно
Предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да злочин у јасеновачким логорима не смије бити заборављен и да је зато српска држава синоним за слободу српског народа.
 
– Тек 27 година обиљежавамо ово страшно страдање које се догодило прије више од 70 година у Другом свјетском рату. То говори да се хтјело сакрити страшно страдање Срба, Јевреја и Рома, међу којима је било и 20.000 дјеце – рекао је Додик на обиљежавања Дана сјећања на жртве усташког злочина – геноцида у концентрационом логору Јасеновац и његовом највећем стратишту Доњој Градини.
 
Он је истакао да су дјеца убијана на најмонструозније начина, односно да су жива стављана у вреће, које су завезане бацане у ријеку Саву.
 
Он је поручио да се тешко може наћи опрост у срцу за Усташе и режим који је починио толике злочине.
 
– Они су побили милион људи, и ништа! Како је могуће да је неком пресуђено, чим је рођен. Ко има то право? Онда нам паметују како треба да смањимо број жртава због мира и будућности. Како да пребројимо оне који су спаљени, бачени у Саву. Њима је то важно, али нама треба да буде још важније – истакао је Додик.
 
Он је истакао да је државни пројекат НДХ био да побије један цијели народ. 
 
–  Када би се писала истина, та књига би требала да има 700.000 страница, имена, људи који су ту побијени. Када би у средњем вијеку то чинио Данте, он би рекао да је то пакао. А у 20. вијеку када су то усташе и фашисти направили, то се зове геноцид и холокауст – поручио је Додик.
 
Ипак, као иу увијек, живот је побједио зло, поручио је предсједавајући Предсједништва БиХ.
 
– Нису нас успјели затрти, зато ми данас овдје живимо, и учимо о страдању да нам се никада више, и не само нама, већ било коме, овкаво зло не понови – закључио је Милорад Додик.
 
Додик сматра важним то што Република Српска и Србија заједно обиљежавају Дан сјећања на страдање јасеновачких жртава, напомињући да је од изузетног значаја што ће у Доњој Градини бити велики меморијални комплекс да би сјећање на невино страдале било сачувано.

Архива