Додик: Сарајево узалуд чека Бајдена и маринце, нема силе која ће укинути Српску

17.02.2021 Актуелно

Гријеше они у Сарајеву који мисле да ће се послије доласка нове администрације у Вашингтону Џо Бајден „паркирати у БиХ“ шест мјесеци и довести своје маринце и банкаре да сређују стање. То се неће десити, каже Милорад Додик, предсједавајући и српски члан Предсједништва БиХ уз поруку да нема те силе која ће укинути Српску.

У интервјуу за Спутњик говори и о томе зашто се не може се поредити идеја о „великој Албанији „и настојања српског народа да се уједини на Балкану, о везаности Срба у БиХ за Космет, о будућности Републике Српске.

Послије вијека великих изазова за српски народ покушаћемо да у будућим деценијама на најбољи могући начин одредимо свој статус, а он је по нама заједница са Србијом, а не нека имагинарна прича о БиХ, свидјело се то коме или не. Данас је то табу тема – мисле ако се не прича неће се ни десити. Ми у Републици Српској везујемо своју будућност за цјелокупни српски народ, поручује Додик.

– Ми не смијемо да останемо без јасне националне линије а она је – национално окупљање, заштита српског идентитета,  вјере и Републике Српске и право да одлучујемо о свом статусу, да као и сви народи свијета имамо на самоопредјељење које је гарантовано највишим актима УН. У међувремену, борба за економски развој и што блискији однос са нашим пријатељима, истиче Додик.

Интервју преносимо у цијелости:

Узалуд чекају Бајдена

За будућност српског народа важно је и питање Космета гдје су управо одржани избори. Косовски дијалог се заглибио, а изгледа ће бити још теже послије побједе Аљбина Куртија?

– Косово је опште српско питање и то је најважније државно питање Србије. Веома је важно и за нас Србе који овдје живимо јер сматрамо да је Косово колијевка нашег народа. Курти који прича о условима за дијалог очигледно хоће монолог, а за дијалог су потребне бар двије стране. Србија има јасан приступ – да треба да се формира ЗСО. Албанска прича је да се то спријечи. Наравно да су странци који треба да буду неутрални по правилу навијачки.

Знам да око Косова они желе да то сломе. Сама чињеница да Бајден шаље поруку која каже  – „међусобно признање“ говори о томе колико је то промашено. Без обзира што је ријеч о једном од најмоћнијих лидера свијета, то је потпуно аналфабетска прича, имајући у виду  да Србији не треба признање.

Курти који се понаша славодобитно мораће да се суочи с реалним околностима, с тим да је квазизаједница која себе лажно представља државом, али да ли ће то и формално постати искључиво зависи од Србије. Зато би му боље било да преговара.

Шта доноси БиХ побједа Бајдена?

Међународно-политичке околности су лоше за нас Србе и озбиљне су најаве међународног интервенционизма поводом побједе Бајдена. Сви који су у вријеме Трампа морали да чекају одједном су се разгоропадили. И сви исто говоре. Покушавају истим мјерама да наметну рјешења која су нама предочена 1997-1998. И наравно нису успијели. Највећа војна па и финансијска операција није успела да уништи Српску и направи БиХ. Јер она напросто нема капацитет да буде држава. Прије ће се Српска одвојити у територијалном и политичком смислу него што ће БиХ постати оно што хоће они који сада призивају Бајдена. Кад слушате ту причу испада да ће Бајден доћи овдје, паркирати се у БиХ најмање шест мјесеци, довести све своје маринце, интелектуалце, банкаре и шест месеци сређивати стање.

Наравно да се то неће десити, али представа се прави. Ми смо своје ставове рекли. Немамо задње намјере, имамо искључиво намјере везане за наш статус. Наш став је да БиХ не може да функционише, нема хемије, нема ни силе на свијету која може да направи БиХ унитарном земљом. Нису успјели да сломе Хрвате, неће ни нас Србе. Различите методе сламања српског става су познате. Видимо ових дана разне подвале типа ми се као свађамо са Србијом, што наравно није истина јер нема ниједног разлога за то. Па онда – ево, готово је, иду неке нове снаге, а те нове снаге правили су они који треба да поспијеше стварање унитарне БиХ. Све смо то прошли.

Идеја о „великој Албанији“ различита од настојања Срба

У току предизборне кампање на КиМ актуелизована је прича о „великој Албанији“. Ако Запад ћути на то, значи ли то да и ви имате право да сањате сан о уједињењу са Србијом?

– Идеја о „великој Албанији“ није скорашња, она је рециклирана и рехабилитована неким настојањима. Мислим да је она на жалост далеко озбиљнија ствар него настојање Срба да се уједине на Балкану имајући у виду то да ту идеју о „великој Албанији“ подржавају неки центри моћи са Запада. То је нешто што је плаћено кокаинским новцем кроз лобирање и у Америци, и ЕУ. Долазимо до тога зашто неки странац није реаговао. Није реаговао зато што прећутно мисли да то и треба да се деси. Ја не бих себе упоређивао са тим причама о „великој Албанији“ јер мени то не треба да бих ја имао своја опредјељења. Ми Срби овде сматрамо да имамо право на свој статус и свој статус веома јасно градимо. Вјерујемо да је Република Српска држава по свим елементима међународног права. Нема своју столицу у УН али ми живимо државу: имамо територију, становништво, ефективну власт, сарађујемо са земљама у региону.

Дакле, хоће ли Албанци направити своју државу ја то и не пратим. Мени је далеко важнији пројекат који ми овде треба да урадимо – да очувамо мир, стабилност, да имамо што боље специјалне везе са Србијом које ће једног дана прерасти у једну заједничку институцију. Да ли ћу ја то доживјети, не знам, али желим да оставим генерацијама које ће то да баштине као базичну националну идеју.

Америка више није једини судија

Хоће ли се у предстојећем периоду за БиХ питати преиј свега Американци или ће одговорност подијелити са ЕУ?

Америчка политика, бар званична, јесте Дејтонски споразум. Американци су на сумњив и помало покварен начин рушили Дејтон. А кривили нас који смо бранили слово Дејтона. Вјерујем да ће Американци да наставе оно што су и до сада радили а то је широка прича о томе да Дејтон треба да се прилагоди, да се мијења мимо Устава. Американци ће покушати да обједине Европљане да нам кроз платформу која се зове ЕУ овде потуре наводно неке реформе које се у суштини тичу организације саме државе. И да онда, ако то одбијемо, кажу да сми ми против европских интеграција. Од 14 мишљења које нам је ЕК доставила као предуслов за испуњавање услова за кандидатски статус три су неспроводива. Један од њих је да ентитети пристану да пренесу надлежност за питања од европског значаја да одлучују органи БиХ ако се ентитети нешто не договоре. То неће моћи да прође, макар никад не били у ЕУ, или барем док је мене овдје. То би била сахрана српске националне идеје. Након тога не би прошло ни 10-15 година, а Српска би се раселила и нестала.

Уз то, Бајден и Америка нису они што су били пре 25-30 година кад су били једини полицајац на овом свијету. Та њихова прича о незавршеном послу је логична. Чак је и Бајден говорио да жели да се врати овде да заврши незавршени посао али само онај посао који он мисли да треба. Ако је посао незавшрен, онда ни границе на овим просторима не могу да буду светиња. Ваљда се морамо питати и ми који овде живимо. Нисмо против тога да учествујемо у дијалогу, али они морају да знају да самоупоздање које Срби данас имају овдје никад није било веће, као и сазнање да Америка није једини судија, једини аршин који се овде мора поштовати и који има корбач. Нико није глуп да не мисли да Америка није и даље моћна и јака и да и даље може да удари народе поготову мале. Ми не треба да се подбацујемо под тај њихов бич али ако дођемо у позицију да је безизлазно онда ћемо и то учинити.

Очекујете ли да Нијемац Кристијан Шмит насљеди Валентина Инцка упркос неслагању Русије?

– Прича о новом високом представнику је почела са спекулацијама да су се Русија и Њемачка договориле о томе, што се сад види да је подвала. У позицији сам да потврдим да значајан број европских земаља не гледа благонаклоно на то. Ова игра са високим представником је још један међународни блеф који ће наравно имати огромну силу, али исто тако ми морамо да разумемо да та блефирања морају да престану. Слажем се са ставом Москве о томе да канцеларија високог представника мора да буде укинута и да се ствари врате на уставно стање а да се ми унутра договарамо на који начин ћемо ићи даље.

„Примићу руску вакцину“

У току је нови круг заоштравања односа између Истока и Запада. Да ли очекујете да ће БиХ у овом случају избећи ту олују?

– Ми смо већ у олуји. Сама чињеница да су од нас тражили да се одредимо према рецимо 5Г мрежи у смислу да то не дође са истока, а под плаштом неке приче о безбједности говори о томе да је ситуација сада комликованија него раније. Негдје сте могли и да останете неутрални али данас се тражи да будете сврстани. Ми морамо овде да останемо отворени  према и Америци, Кини и Русији и такву политику ћемо наставити да водимо без обзира колико то неког љутило. Да сублимирам, рекао бих да не можемо да очекујемо што се тиче политичке подршке ништа добро са Запада и да ће они и даље настојати да се наставити њихова политика кажњавања према Србима не само овдје него и у Србији. С друге стране, имамо рационалну причу, коју су одмах превели да Руси имају неки замислите малигни утицај. А нема сфере живота гдје нема ЕУ и Америке у БиХ, а Русе не можете нигдје да нађете.

Србија је захваљујући томе што има диверсификовану политику добила вакцине…

– Европа је дефинитивно заглибљена у својој неефикасности везано за пандемију. Ја сам се изјаснио да ћу примити руску вакцину. Преболио сам ковид и сад сам у фази да ми није ургентно потребна вакцина, а имајући у виду да смо добили малу количину сматрам да приоритет треба да имају здравствени радници. А кад дођу веће количине примићу руску вакцину.

Архива