„Од јануара 2016. године превели смо исплату пензија на трезор чиме смо направили први велики корак који значи загарантовану редовност исплате. Нема ишчекивања датума исплате и нема вишеседмичних исплата као у претходном периоду“, рекла је Цвијановићева на конференцији за новинаре.
Премијер Српске напоменула је да је у неколико наврата пензија била исплаћивана и два-три дана прије рока, што потврђује да Српска има капацитет да извршава своје обавезе.
Након састанка са предсједником Удружења пензионера Српске Радом Ракуљем и предсједником Одбора Народне скупштине за праћење стања у области пензијско-инвалидског осигурања Илијом Стеванчевићем, као и сједнице Владе на којој је разматрано унапређење положаја пензионерске популације, Цвијановићева је рекла да су јавне финансије доведене у ред и да нема буџетских проблема.
„У вријеме након кризе и на почетку мандата ове владе имали смо 66 одсто пуњење из доприноса за пензионо осигурање, а данас имамо 80 или 85 одсто пуњења из доприноса, што показује да солидно стојимо, да имамо стабилне приходе. Већ неко вријеме, двије или двије и по године, прикупимо више средстава него што је планирано, што значи да је материјална основа Републике боља“, навела је Цвијановићева.
Она је додала да је рађено и на јачању материјалне основе и да се кроз неколико корака, односно два пута кроз редовна, а остало кроз ванредна усклађивања пензија дошло до тога да укупно повећање износи скоро 20 одсто.
Цвијановићева је поручила да је Влада Српске и даље опредијељена да се пензионерском популацијом, као једном од најугроженијих, бави на одговоран начин, а један вид подршке је управо једнократна новчана помоћ.
Она је подсјетила да је почетком године договорено да се средином године, након анализе буџета, донесе одлука о једнократној новчаној помоћи за пензионере, што се данашњом одлуком и реализује.
Премијер Српске додала је да је разговарано и о додатним мјерама подршке пензионерима, који имају одређене захтјеве, а о којима ће се Влада изјашњавати у складу са законским могућностима.
„Те иницијативе се односе на неку другу подршку, било да је ријеч о огреву или субвенционисању електричне енергије. Остаје да се тиме бавимо у наредном периоду“, истакла је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, Влада је успјела да реагује и према свим другим категоријама, те да је успјела да повећа аграрни буџет са 60 на 71 милион КМ, као и да су уведена нека нова социјална права попут накнаде од 405 КМ за незапослене породиље, а први пут су уведене цивилне инвалиднине од 100 КМ мјесечно.
„Успјели смо да ријешимо и проблем демобилисаних бораца. Њих је сада око 600 који имају 65 година старости, а нису имали минимум 15 година осигураног стажа. Све то показује да су наше финансије у реду и буџет стабилан и да се ситуација значајно поправља“, истакла је Цвијановићева.
Састанку и сједници Владе присуствовао је и предсједник Републике Српске Милорад Додик.