„У Програму економских реформи имамо пројектовано опадање нивоа дуга Српске, који не би требало да буде никакво оптерећење. Било би боље да је дуг мањи, али нас не блокира, и успијевамо да санирамо све и измирујемо обавезе“, рекла је Цвијановићева.
Она је навела да, када се говори о дугу, онда се мисли и на све оно што ће бити реализовано.
„Да бисте могли да улажете и инвестирате, онда се морате задуживати. Данас сам имала питање везано за акцизе у контесту да ће та средства служити за крпљење буџетских рупа, што је апсолутно нетачно. То су намјенска средства која ће служити за изградњу ауто-путева и путева“, истакла је Цвијановићева.
Она је појаснила да је Закон о акцизама био потребан како би се могла „повући“ средства намијењена за реализацију великих инфраструктурних пројеката.
Цвијановић је нагласила да се при одређивању цијене електричне енергије у Српској води рачуна о социјалном фактору.
„Када би требало реално да креирамо цијену, онда би она била неупоредиво виша од садашње. Нисмо повећали школарину за наше факултете, као што је случај у региону. То је наш однос према студентима, образовању нације и људима који школују своју дјецу“, рекла је Цвијановићева синоћ за Телевизију „К-3“.
Она је додала да Српска није презадужена, него да је средње задужена.
На питање да ли ће „Електропривреда Републике Српске“ бити приватизована, Цвијановићева је рекла да то није у плану, али да ово предузеће треба реорганизовати и модернизовати.
„Приватизација није опредјељење, али јесте да се, све оно што је потенцијална инвестиција, стави на располагање могућем инвеститору. То значи – изградња термоелектрана, хидроелектрана, соларних и вјетроелектрана, и свега што може бити нови потенцијал и нова инвестиција“, навела је Цвијановићева.
Премијер Српске истакла је да је интересовање Владе реални сектор, у којем би требало повисити плате, јер је неопходно да квалитетна радна снага буде задржана.