Говорећи о изрицању пресуде Радовану Караџићу 24. марта у Хагу, Додик је рекао да би било изненађење да се одустане од концепта кривице која је у БиХ наметнута већ на почетку сукоба.
„Све што се Радовану Караџићу дешава нема елемент правде већ освете. Жао ми је Караџића, жао ми је и зато што није било адекватног приступа и према другим политичким структурама у бившој Југославији за све оно што се десило. Немогуће је да је само Радован Караџић у свему томе крив, ако има кривице.
Зато ми је жао, јер је остало готово нетакнуто питање одговорности за злочине Алије Изетбеговића за којег се чекало да умре да не би био процесуиран. Остали су и многи његови сарадници који никад нису процесуирани. Један Насер Орића који је клао Србе брани се са слободе у Сарајеву, а оптужују предсједника Републике Српске који никад није дао ни један налог да се почини иједан злочин. Бар мени није познато“, нагласио је Додик.
Предсједник Српске је истакао да је систем правде међународне заједнице био јасан од оног тренутка када је успостављен такав „институт правде“, који је био осуђујући за све припаднике државног и војног руководства Срба на овим просторима.
„Неко је закључио да су Срби ти који треба да одговарају за све што се дешавало. Није било одговорности других ни Фрање Туђмана ни Алије Изетбеговића ни представника политичке елите Хрвата у БиХ попут Стјепана Кљујића и осталих. И зато то нема елемент правде него освете. Караџић се у томе нашао само зато што је био предсједник. Немогуће је да кажете конкретну кривицу човјеку који политички представља један народ. Они су нашли ту причу о колективној одговорности коју приписују многим Србима и тај концепт се одржава“, оцијенио је Додик.
Према његовим ријечима, да је правде, сигурно би све у вези са злочинима давно било завршено, јер је требало да одговара онај ко га је починио.
Предсједник Српске је истакао да је идеја Радована Караџића у том времену била слобода за српски народ, а не злочин над другим народима.
„Ја сам био члан Народне скупштине Републике Српске у то вријеме и могао сам да разумијем ту генералну идеју. Та идеја – слобода српског народа, и данас је присутна и не значи неслободу за друге. Никада нисам чуо Радована Караџића нити је показивао било какву злочиначку намјеру. Његово вођење Српске било је усмјерено ка томе да се очува српски народ на овим просторима и то је успјело“, оцијенио је Додик.
Он је напоменуо да је жртава било на свим странама, али да се концепција међународне заједнице на крају рата заснивала на лажи коју су муслимани измислили, а то је да су Срби побили 300.000 муслимана.
„Хтјели су да БиХ конципирају на бази тога и траже да имају већа права него други. Гдје је сада 60.000 наводно силованих жена и 300.000 убијених. На бази те пропаганде и те лажи овдје је конципиран систем одговорности као и БиХ којој се даје шанса унитаристичког концепта муслимана“, истакао је Додик.
Предсједник Српске је поновио да му је жао Караџића са становишта свега што је прошао у животу али да треба примјетити да је остао чврст на својим првобитним политичким идејама и да је био спреман да се жртвује.
„Тога данас мање видимо него ранијих година. Могао се и Караџић у појединим кључним моментима другачије понашати али је велико питање каква би данас била наша политичка структура“, навео је Додик.
Предсједник Српске је подсјетио да на почетку рата Караџић није имао политичку контролу над многим појединцима у различитим мјестима, од Приједора и неких других мјеста, које сада њему желе да припишу као одговорност, додавши да физички у вријеме док још није био пробијен коридор, Караџић није могао ни да буде присутан на тим просторима.